Amon Düül II Play Phallus Dei
Titelangaben
| Titel | Amon Düül II Play Phallus Dei |
Allgemeine Angaben
| Land | BRD | Produktionsjahr | 1968 |
| Dauer | 28min |
| Farbe | Farbe |
| Format | 1.33 : 1 |
| Material | 16mm |
Beteiligte Personen
| Protagonist | Dieter Serfas |
| Protagonist | Peter Leopold |
| Protagonist | Dave Anderson |
| Protagonist | John Weinzierl |
| Protagonist | Chris Karrer |
| Protagonist | Christian Theirfelder |
| Protagonist | Renate Kaup |
| Produzent | Rüdiger Nüchtern |
| Regie | Rüdiger Nüchtern |
| Kamera | Matthias Weiss |
| Kamera | Wim Wenders |
| Kamera | Rüdiger Nüchtern |
| Buch | Rüdiger Nüchtern |
Beteiligte Firmen
| Produktion | Rüdiger Nüchtern |
Distribution
| Festivalteilnahmen | Hofer Filmtage 1969 |
Inhalt
| Inhalt | "Rüdiger Nüchtern’s short film Amon Düül II Spielt Phallus Dei dates from 1968 and is a single camera documentation of the Krautrock legends performing the title track from their soon to be released first album. This is the earliest known footage of the band, who perform in a studio in Munich against a wall with psychedelic projections, with shots of a sunrise, sunset, clouds, trees and the German countryside added in. The personnel here are Christian ‘Shrat’ Thiele (bongos, vocals) Peter Leopold (drums), Dieter Serfas (drums), John Weinzierl (guitar), Falk Rogner (organ), Chris Karrer (violin, guitar) Renate Knaup (vocals) and Dave Anderson (bass). Although the film, which apparently was shown at the Edinburgh International Film Festival in 1972, is in crappy condition, it’s worth watching (once) if you’re a fan of the band." (dangerousminds.de) |
Schlagworte
Fassungen
| Standort | Deutsches Filminstitut – DIF |
| Medium | 16mm |
| Über Art, Zustand und Benutzbarkeit der Kopie informiert das Archiv. | |
| Standort | Deutsches Filminstitut – DIF |
| Medium | 16mm |
| Über Art, Zustand und Benutzbarkeit der Kopie informiert das Archiv. | |
Quellenangaben
| Angaben zur Quelle | Filmportal.de dangerousminds.de |